مصاحبه رادیویی دنگِ ولات با رفیق آزاد ماکو، عضو شورای رهبری جامعه‌ی دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان-کودار در برنامه‌ی( لاپره) به مناسبت سی و هفتمین سالروز مقاومت تاریخی زندان شهر آمد(دیاربکر) شرکت نمود. در این راستا مشروحی از مهم‌ترین بخش‌های این مصاحبه‌ی رادیویی در ذیل برای اطلاع بیشتر مخاطبانمان تنظیم شده است.

 

مصاحبه رادیویی دنگِ ولات با رفیق آزاد ماکو، عضو شورای رهبری جامعه‌ی دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان-کودار در برنامه‌ی( لاپره) به مناسبت سی و هفتمین سالروز مقاومت تاریخی زندان شهر آمد(دیاربکر) شرکت نمود. در این راستا مشروحی از مهم‌ترین بخش‌های این مصاحبه‌ی رادیویی در ذیل برای اطلاع بیشتر مخاطبانمان تنظیم شده است.

عضو شورای رهبری کودار، آزاد ماکو در آغاز سخنانش بیان نمود: چهاردهم تیرماه در تاریخ جنبش آزادی‌خواهی خلق کورد روز مهمی بشمار می‌آید و من با توجه به فداکاری‌ها و ایثار شهیدان پیشاهنگ‌مان همچون شهید کمال‌پیر، مظلوم دوغان، علی چیچک و رفیق سکینه جانسز نموده‌اند، لازم می‌دانم که یاد و خاطره‌ی همه‌ی شهیدان تیر ماه(تموز) را گرامی ‌داشته و برابر روان‌پاک آنان سر تعظیم خود را فرود می‌آورم.

او در ادامه با اشاره به اینکه: تیر ماه، درواقع ماه فداکاری و ایثار است، ماهی است که در آن شهیدان بزرگ ما با شهادت خود پیام‌آور زندگی برای خلقمان شدند. در حقیقت مقاومت زندان شهر آمد، بدل به هویت جنبش‌ آزادی‌بخش خلق کورد گردید. در طول تاریخ کوردستان، کوردها بیست و هشت بار دست به عصیان و مقاومت در برابر اشغالگران زده بودند که همه آن‌ها با شکست مواجه شد و همین باعث ناامیدی آنان شده بود. این ناامیدی تا جایی پیش رفت که دست به خود‌انکارگری بزنند و نهایتا تسلیمیت در حد اعلایی را بپذیرند. چیزی به نام کورد و کوردستان نمانده بود. در چنین موقعیت اسفباری بود که با تلاش‌های رهبر آپو، خلق کورد زیست سیاسی و اجتماعی دوباره‌ای گرفت و زندگی نو و کوردستانی نو را آفرید.

عضو شورای رهبری کودار در ادامه مصاحبه خاطر‌نشان کرد: با دستگیری کادرهای پیش‌آهنگ جنبش آپویی در زندان آمد دولت فاشیستی ترکیه می‌خواست با شکستن مقاومت آنان در واقع ضربه‌ای کاری به بدنه سازمان وارد و حرکت را نابود نماید؛ ولی چنین نشد و برعکس مقاومت زندان آمد نقطه عطفی شد در تاریخ حرکت آپوئی و خلق کورد است.

آزاد ماکو در ادامه صحبت‌هایش گفت: این روزها جامعه‌ی کورد جان تازه‌ای گرفت. یاد‌آور شد در این دوران بود که روح انقلابی،  نشاط و سرزندگی در میان خلق ما دوباره جان‌ گرفت و توانست زنجیر اسارت تاریخی را پاره کند، قیام به پا و اتحاد و وحدت خود را زنده سازد. مردم به جنبش آپویی اعتماد کردند و با آن یکی شدند، رفقای شهید ما در زندان آمد با گفتن شعار معروف (مقاومت زندگیست) صدای خود را نه فقط به کوهستان‌های سر به فلک کشیده کوردستان، بلکه به همه جهان رساندند.

عضو شورای رهبری کودار گفت : ١٤ی ژوئن هفتمین سالروز مقاومت زندان آمد است و پایه و بنیادی گردید برای عملیات بزرگ و غرور‌آفرین ١٥ی آگوست که روز مهم دیگری در تاریخ معاصر کوردهاست. ١٥ی آگوست روز اولین حمله‌ی مسلحانه آن‌هم نه فقط در برابر رژیم اشغالگر ترکیه بلکه در برابر سه کشور متجاوز دیگر به خاک کوردستان به فرماندهی «رفیق عگید» آغاز شد و باعث اعتماد به نفس و ایجاد اتحاد ملی در میان کوردها شد.

آزاد ماکو عضو شورای رهبری کودار در ادامه خاطر‌نشان ساخت: این ایام همزمان با سالروز شهادت رفیق "دلخواز" متولد شهر بینگول در شمال کردستان بود که در منطقه‌ی کوسالان شهید گردید. شهید دلخواز در اوایل فعالیت انقلابی خود به اروپا می‌رود و در کار سازماندهی مردم جای می‌گیرد، پس‌از مدتی کار و فعالیت در آنجا به کوردستان بازمی‌گردد و در همه‌ی بخش‌های کوردستان به کار و فعالیت می‌پردازد، او در منطقه "بوتان" فعالیت گریلایی را فرامی گیرد و از آنجا به منطقه‌ی موکریان رفت و در کوسالان شهید شد. شهید دلخواز پیش‌آهنگ و "حقی‌قرار" انقلاب ما در شرق کوردستان است و با این‌که یک پای خود را ازدست داده بود و مشکل تنفسی داشت، تمام کوههای کوردستان را پیمود. او کادر روزهای سخت و دشوار جنبش آپویی بود. شهید دلخواز در بیشتر مناطق شرق کوردستان و ایران فعالیت نموده بود. اگر امروز از شمال و جنوب ایران و از میان خلق‌های ایران کسی به ما ملحق می گردد، از ثمره کار و فعالیت‌های انقلابی آن شهید گرانقدر است.

عضو شورای رهبری کودار، آزاد ماکو در پایان مصاحبه‌اش با برنامه‌ی(لاپره) یادآور شد: ما از جوانان شرق کوردستان و ایران می‌خواهیم با درس گرفتن از ماهیت وجودی چهاردهم تیرماه(تموز) و با آگاهی از توانایی‌های وجودی خود اقدام به سازمان‌دهی خود و هم‌نسل‌هایشان بنمایند. رژیم استیلاگر اسلامی ایران امروز با رژیم اشغالگر و فاشیست ترکیه هم‌پیمان شده و روزانه جوانان انقلابی ما را به شهادت می‌رسانند. باید دانست رمز موفقیت هر انقلابی در مشارکت هرچه گسترده‌ی جوانان نهفته است. ما از تمامی جوانان انتظار داریم به کوهستان‌ها آمده و به صفوف نیروهای گریلا ملحق شوند تا همراه با همدیگر در راه آزادی ایران و شرق کوردستان گام‌های عملی برداریم.

 

 

 

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید