مصاحبه رادیویی با آزاد ماکو، عضو شورای رهبری جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان-کودار به مناسبت سالگرد حماسه 15 آگوست(۲۴ مرداد) در برنامه‌ای دیگر از برنامه‌های (لاپه‌ره) که از رادیو (ده‌نگی‌وه‌لات)پخش شد، برای اطلاع هر چه بیشتر مخاطبان تنظیم و تحریر شده است
مصاحبه رادیویی با آزاد ماکو، عضو شورای رهبری جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان-کودار به مناسبت سالگرد حماسه 15 آگوست(۲۴ مرداد) در برنامه‌ای دیگر از برنامه‌های (لاپه‌ره) که از رادیو (ده‌نگی‌وه‌لات) پخش شد، برای اطلاع هر چه بیشتر مخاطبان تنظیم و تحریر شده است.
عضو شورای رهبری جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان-کودار، «آزاد ماکو» در آغاز صحبت‌هایش: این روز بزرگ را به رهبر آپو، خانواده شهیدان و ملت کورد تبریک گفت و افزود: کارزار 15 آگوست(۲۴ مرداد) برای ملت کورد اهمیت ویژه‌ای دارد و برای حرکت ما هم این روز، باز زیستی و کارزاری تاریخی و راهبردی را به ارمغان داشت. روز 15 آگوست روز تصمیم‌گیری برای زیستن، هویتمندی و جامعه‌ای آزاد و نوین را برای ملت ما در هر چهار‌بخش کوردستان نوید داد. درواقع پیروزی 15 آگوست از مقاومت زندان شهر آمد(دیار بکر) منشأ گرفت، مقاومت زندان آمد به شناسه‌ای برای جنبش آزادی‌خواهی خلق تبدیل و باعث محکم‌تر شدن پایه‌های این جنبش در منطقه گردید. این روز را می‌توان به‌یقین از دستاوردهای مقاومت جان برکفانه‌ی رفقای شهید ما در زندان آمد به‌حساب آورد.
آزاد ماکو در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به اینکه: در اوایل انقلاب ایران تقریبا تمام احزاب موجود در ایران به خاطر فشارهای رژیم اشغالگر اسلامی ایران مجبور به ترک صحنه سیاسی و حتی فرار از کوردستان و ایران شدند، در کودتای 21شهریور در ترکیه نیز تمام احزاب و نیروهای سیاسی به‌خصوص چپ‌ها مجبور به ترک صحنه سیاسی ترکیه و تعداد زیادی هم زندانی و تعدادی هم مجبور به پناهندگی به اروپا شدند. از آن‌ها امروز درصحنه سیاسی ترکیه فقط نامی باقی‌مانده، ولی جنبش آزادی‌خواهی خلق با اندیشه‌ای نوین در آن شرایط سخت و دشوار خود را دوباره از نو بنا ساخت و پا به عرصه‌ی مبارزات انقلابی گذارد. «رهبر اوجلان» با بردن و آماده کردن نیروهای گریلایی در لبنان، آن‌ها را آموزش داد و آماده کارزار بزرگ علیه فاشیسم کرد، طبعا بازگشت به وطن در شرایط به وجود آمده در آن زمان بسیار سخت بود. رهبری، گروهی از مبارزان را به فرماندهی رفیق «محمد قره‌سونگل» و رفیق «ابراهیم بیلگین» در سال ۱۹۷۹ میلادی به شرق کوردستان(ارومیه) فرستاد تا در مثلث استراتژیک شمال، شرق و جنوب کوردستان مستقر و حوزه‌ی فعالیت انقلابی خود را در این سه جغرافیای راهبردی و پراهمیت گسترش دهند. این گروه در اوایل سال  ۱۹۸۰ میلادی در جای معین‌شده مستقر شد. باید دقت نمود که بازگشت به وطن در شرایط جنگی و توطئه آمیز آن دوران کار ساده‌ای نبود و بدین صورت آنان به‌عنوان نخستین گروه گریلایی با سختی‌ها و دشواری‌های فراوانی روبرو گردیدند. رهبری به رفقایی که در حال بازگشت به جبهه‌ی جنگ بودند، می‌گوید «به وطن برگردید و در آنجا از نو ریشه بدوانید». نهایتاً با اتخاذ راهکارهای عملی و آموزش‌های منسجم و فراگیری که در لبنان رفقای گریلای ما از طرف رهبری آموختند، با سیری آرام، اما پیوسته، تمامی گریلاها در گروه‌های کوچک به کوردستان بازگشتند و در جبهه‌ی بوتان، شمزینان، خواکورک و حتی زاگرس(خطی از کوهستان‌های شمال کوردستان) مستقر و شروع به مبارزه‌ی گریلایی نمودند.
عضو شورای رهبری جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان-کودار، آزاد ماکو در ادامه مصاحبه با رادیو (ده‌نگی‌وه‌لات) گفت که: 15 آگوست(۲۴ مرداد) شلیک اولین تیر به سینه اشغالگران کوردستان بود و بیشتر کوردها را از خواب غفلت بیدار کرد. همچنین به تعبیر دیگر، پاره کردن «پیمان لوزان» بود و باعث اتحاد و وحدت کوردها شد نیز هویتی تازه، تاریخی جدید و جامعه‌ای نو را برای خلق کورد و خلق‌های منطقه به همراه داشت. در ضمن این کارزار باعث تاسیس ارتش کوردستان گردید. یکی از عوامل مهم بوجود آمدن کارزار(15 آگوست) وجود فرمانده بزرگ و جان‌برکفی همچون رفیق شهید «عگید» بود. از دوران مادها به بعد یکی از دلایل شکست کوردها در جنگ‌های روی داده، نبود فرمانده‌ و فرماندهی واحد و منسجم بود. در دوران معاصر حضور و تلاش‌های بی‌وقفه‌ی فرمانده «عگید» توانست این خلأ تاریخی را جبران و مدل نوی از فرماندهی را با خود به ارمغان آورد که باعث ایجاد غرور ملی در میان ملت کوردها گردید.
آزاد ماکو، در پایان صحبت‌هایش با اشاره به اینکه: دستاورد دیگر 15 آگوست(۲۴ مرداد) آزاد شدن غرب کوردستان و شمال سوریه است که امروز مدلی شده برای آزادی دیگر مناطق کوردستان به‌ویژه شرق کوردستان. امروز یگان‌های شرق کوردستان(YRK) و نیروهای زنان شرق کوردستان(HPJ) ارتش ما برای دفاع از ملت ما می‌باشند. برخلاف بعضی از جریانات کوردی که به کمک‌های نیروهای خارجی دل‌خوش کرده و می‌کنند، رهبری ما تنها پشتوانه خود را مردم و کوهستان‌های سربلند کوردستان می‌داند. مردم به ویژه جوانان ما باید خود را بخشی از یگان‌های شرق کوردستان(YRK) بدانند، چرا مسئولین بلند‌پایه نظام از ازدیاد نفوس صحبت می‌کنند، این خود حکایت از آماده شدن آنان برای جنگی بلند‌مدت در منطقه و کوردستان است؛ برای همین مردم و جوانان ما نیز باید خود را از لحاظ ذهنی و عملی برای هر سناریوی آماده کنند. 

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید