نگاهی اجمالی بر سخنان روحانی در ارومیه و کرماشان سربرز کرماشان

  سخنانی که روحانی ریاست جمهوری فعلی و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در سالن شش هزار نفری الغدیر ارومیه ایراد کرد و برخورد با جوانان کرماشانی و اجازه ندادن به آن‌ها برای شرکت در مراسم تبلیغاتی روحانی بیانگر نکات مهمی است که بررسی آنها خالی از لطف نیست. روحانی در این سخنرانی از سیاست‌های آینده‌های دولتش و رویکردهایش پرده برداشت. سیاست‌هایی که بر آینده‌ی خلق‌های ایران در گستره‌ی سرزمینی ایران تاثیر خواهد گذاشت.

 

 روحانی بداند کوردستان تنها سنه نیست

طبق منابع تاریخی اولین بار که نام کوردستان آمده است در زمان سلطان سنجر سلجوقی است و شامل ناحیه‌ای از همدان، دینور، کرماشان، سنه، ایلام، شهر زور و خفتیه در زاب می‌‌باشد. که مرکزیت آن شهرستان بهار در همدان بود. امروز همه به خوبی می‌دانند که سرزمین کوردستان از کناره‌‌های دریای مدیترانه شهر عفرین تا آمد(دیاربکر)  ماکو تا لرستان و بختیاری ادامه دارد. اظهارات روحانی در ارومیه مبنی بر اختصاص کرسی زبان ترکی در دانشگاه ارومیه و کرسی زبان کوردی در دانشگاه سنندج حاوی پیام مهمی برای کوردها است. روحانی ادامه دهنده‌ِی همان سیاست پیشین اسلاف خود است و آن مینی‌مانیزه سرزمین کوردها و هویت وجودی کوردها به استان کوردستان است. سیاستی که کوردها را تنها به استان کوردستان تقلیل می‌دهد. حکام ایران با این سیاست همواره خواسته‌اند با کوچک کردن سرزمین کوردها در شرق کوردستان(روژهلات) به استان کوردستان مانع از همگرایی کوردها، و ایجاد جبهه‌ای برای خواسته‌ها و مطالبات دموکراتیک‌شان باشد. و درعین حال سیاست مهندسی فرهنگی و آسیمیلاسیون خود را به پیش  ببرند.

 

برخورد خشونت آمیز با مطالبات دموکراتیک کرماشانیان اصرار بر ادامه‌ی سیاست خفقان و سرکوب است

برخورد خشونت آمیز با جوانان کرماشانی که با لباس کوردی در مراسم تبلیغاتی روحانی شرکت کردند و مطالبات خود به زبان کوردی بیان کردند. این پیام را می‌رساند که حکومت می‌خواهد با سرکوب و آسیمیلاسیون(همگون‌سازی) بازهم به سیاست‌های تخریبی در بزرگترین شهر کوردنشیمن ادامه دهد. حکومت می‌خواهد بازهم به سیاست تحقیر کوردها و آسیمیلاسیون در کرماشان را ادامه دهد. و هویت کوردی بزرگترین شهر کوردنشین را منکر شود. حکومت باید به خوبی بداند که هرچقدر بر سیاست‌های فشار خود اصرار بورزد مقاومت از طرف مردم بیشتر می‌شود. حکومت ایران باید آگاه باشد کرماشان بزرگترین شهر کوردنشین است و  به مثابه‌ی آمد (دیاربکر) برای کوردهاست این را نیز به خوبی با حمایت از کوبانی و حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) نشان داده است. همانطور که ترکیه نتوانست جلوی جنبش آزادی بخش خلق کورد را  در شمال کوردستان به خصوص «آمد» به عنوان مرکز مقاومت را بگیرد. حکومت ایران نیز نمی‌تواند با موج خودآگاهی در کرماشان و خواسته‌ها و مطالبات دموکراتیکشان مبارزه کند.

 

روحانی در پی تفرقه میان کوردها و ترک‌ها در ارومیه است

روحانی با اعلام اینکه در دانشگاه ارومیه کرسی زبان ترکی اختصاص می‌دهد این را بیان می‌کند که حقوق کوردها در ارومیه را نادیده می‌گیرد و خواهان این است که کوردها و آذری‌ها در دام سیاست‌های فاشیستی او قرار بگیرند. ارومیه سرزمین چند ملیتی و شامل کورد،‌ آذری، ارمنی‌، آشوری‌ است. روحانی با بیان اینکه که کرسی زبان ترکی  به ارومیه می‌دهد. دوستدار آذری ها نیست بلکه خواهان این است که در ارومیه فتنه و اختلاف ایجاد کند. و به سیاست‌های کهنه‌پرستی و فاشیستی حکومت جمهوری اسلامی ادامه دهد تا با ایجاد درگیری و تفرقه میان خلق‌های ارومیه مانع از ابراز خواسته‌های و مطالبات دموکراتیکشان شود.

 

روحانی راست می‌گوید نمی‌خواهد کورد و آذری باشد

  این بخشی از سخنان روحانی در ارومیه است «ما نمی‌خواهیم فارس و ترک باشد. نمی‌خواهیم ترک و کورد باشد. ما ایران متحد می‌خواهیم.» ولی ایرانی واحد به چه بهایی؟ نابودی هویت ملت‌ها و خلق‌های ایران؟ سرکوب خواسته‌های دموکراتیک خلق‌های ایران برای ایجاد سیستم فاشیستی دولت‌ـ ملت که تنها به فکر یک‌زبان، یک‌فرهنگ، یک‌پرچم و یک‌یک‌های فاشیستی است. و برای ایجاد آن باید دست به نابودی خلق‌ها وملت‌های دیگر بزند.

 

انجام سخن

زمانه‌ی سخنان عوام فریبانه، سیاست‌های سرکوب خلق‌ها و آسیملاسیون در کوردستان به خصوص در کرماشان، ‌ایلام و لرستان به پایان رسیده است. دیگر نمی‌توان با تفرقه مذهبی و زبانی از اتحاد کوردها جلوگیری کرد امروزه در صفوف حرکت آزادی بخش خلق کورد از کورد کرمانج، سوران، کلهر، فیلی، لر، لک و با مذاهب شیعه، یارسان، اهل سنت جای گرفته‌اند و خلق کورد از ماکو تا لرستان و بختیاری به خودآگاهی رسیده اند و تسلیم سیاست‌های تفرقه‌انگیز نظام دولت‌ـ ملت نمی‌شوند. حکومت ایران  بهتر است به جای تاکید بر کهنه‌پرستی، سیاست‌های مینی‌مانیزه کردن کوردستان، آسیملاسیون، مهندسی فرهنگی و تفرقه میان خلق‌های ایران به مطالبات و خواسته‌های دموکراتیک خلق‌ها ایران به ویژه خلق کورد گوش فرا دهد و با به کارگیری نقشه‌ِی راه جامعه‌ِی دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان (کودار) به مطالبات و خواسته‌های خلق‌های ایران پاسخ مثبت دهد و راه برای گذار به دموکراسی و تغییرات دموکراتیک برای ایجاد ایرانی دموکراتیک و آزاد را در پیش‌بگیرد.

 

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید