رئیس مشترک جامعه‌ی دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان (کودار)، فؤاد بریتان در برنامه هفتگی هِلی‌سه (خط سوم) تلویزیون آرین، با اشاره به اعتراضات اخیر در ایران،

 رئیس مشترک جامعه‌ی دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان (کودار)، فؤاد بریتان در برنامه هفتگی هِلی‌سه (خط سوم) تلویزیون آرین، با اشاره به اعتراضات اخیر در ایران، حضور زنان و جوانان را بسیار گسترده توصیف کرد که با شهامت و شفاف خواسته‌های خود را مطرح کردند.

 فؤاد بریتان رئیس مشترک کودار در رابطه با اعتراضات اخیر در ایران گفت: در آبان‌ماه شاهد تظاهرات و نارضایتی مردم در شرق کوردستان و ایران بودیم که خواستار تغییر و احقاق حقوق خود بودند. خواسته‌های مشروع مردم با واکنش تند و خشونت‌آمیز رژیم اشغالگر ایران مواجه شدند و متأسفانه تعدادی از هم‌میهنان ما در ایران و به‌ویژه در شرق کوردستان به شهادت رسیدند و تعدادی بسیاری هم دستگیر شدند. آنان شهدای راه آزادی و دموکراسی و خواهان رسیدن به حقوق روای خود بودند.

 وی با اظهار تأسف خود از کشتار مردم بی‌گناه به‌ویژه مردم شریف و مقاومت‌گر کرمانشاه، سنندج، بوکان، جوانرود و مریوان و خلق‌های بلوچ؛ با خانواده‌ی آنان اظهار همدردی نمود و در ادامه افزود: هم‌اکنون جنگ جهانی سوم با شدت تمام در خاورمیانه رو به گسترش است و با توجه به چنین شرایطی برای گذار از این بحران‌ها نیاز به تثبیت سیاسی و فلسفی صحیحی است. رهبرآپو در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ در دفاعیات ارائه‌شده خود به دادگاه حقوق بشر از جنگ جهانی سوم سخن گفته است. ما هم‌اکنون در میان این جنگ قرار داریم و بایستی دیزاینی نوین در منطقه و جهان صورت گیرد.

رئیس مشترک جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان در ادامه گفت: دولت‌ها از هزاران سال قبل وجود داشته‌اند ولی فرم دولت-‌ملت‌ها در دویست سال اخیر ایجادشده‌ است. محصول ذهنیت دولت‌-ملت ستم و نابودی هرگونه تنوع و تفاوت‌مندی است؛ بنابراین مردم منطقه از ادامه‌ی از وضعیت موجود به‌شدت ناراضی هستند. باتوجه به وضعیت پیش‌آمده، مردم منطقه وضعیت به وجود آمده را به‌هیچ‌وجه نمی‌پذیرند و خواهان تغییرات همه‌جانبه در همه ابعاد زندگی خود هستند.

فؤاد بریتان تصریح نمود: مردم امروز لیبرالیسم و دولت‌های موجود را نمی‌پذیرند و به قیام‌های مردم در لبنان‌، عراق و ایران اشاره کرد و ادامه داد: مسئله فقط بحران‌های اقتصادی نیست، بلکه مسئله‌ی اصلی، نبود دموکراسی در ایران است. جامعه حق چاره‌یابی مشکلات اقتصادی و اجتماعی خود را دارد. ما امروز در عراق شاهد این مسئله‌ایم که مردم حاضرند جان خود را فدا کنند، اما از خواسته‌های خود عقب‌نشینی نمی‌کنند.

بریتان در ادامه به سرکوب‌های شدید در کوردستان و بلوچستان، قطع عمدی اینترنت و اینکه آمار دقیقی از شهدا و کشته‌شدگان وقایع آبانماه در دست نیست پرداخت و گفت: سرکوب مردم در کوردستان و مناطق یادشده بسیار شدید است که نشان‌دهنده عمق سرکوبگری این حکومت در برابر مردم ایران است. این رژیم با به‌کارگیری برخی از مفاهیم همچون تجزیه‌طلب و اغتشاش‌گر سعی در سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات نمود. کوردستان سرزمینی با پیشینه‌ی کهن در مقاومت علیه اشغالگری است و خواسته‌ی آنان همواره زندگی مطابق فرهنگ خویش بوده و پاسخ دولت در برابر چنین خواسته‌ی مشروعی، سرکوب و فشار بوده است.

رئیس مشترک کودار در ادامه با اشاره به سخنان استاندار کرمانشاه که اذعان نموده پژاک و داعش در کنار یکدیگر هستند گفت: هدف بر زبان راندن چنین سخنانی از سوی ایادی رژیم فقط انحراف اذهان از واقعیت و لاپوشانی وقایع است و چیزی بیش از این نیست. در ماه‌های اخیر گزارشی از سوی شورای امنیت ملی ایران به بیرون درز کرده که گویای این است که در اعتراضات آبان ماه امسال اکثر معترضان به‌ویژه در کوردستان تحت تأثیر پژاک و حتی افکار و فلسفه آپوئی قرارگرفته‌اند، البته باید به این نکته هم اشاره‌کنم که این نظر خود رژیم و دستگاه‌های زیر نظر آن است.

همه معترضان از طیف‌های مختلف جامعه در خیزش‌های اخیر شرکت داشتند و حضور زنان و جوانان بسیار برجسته بود که نشان از شهامت و جسارت آنان است. در برخی از نقاط دنیا هنگام وقوع انقلاب، مردم بعد از برکناری قدرت آگاهی مشخصی از خواسته‌های خود ندارند. در ایران این‌گونه نیست و معترضان خواسته‌ها و مطالبات شفاف و مشخصی همچون گذار از رژیم موجود و برقراری سیستمی دموکراتیک دارند. دانشجویان با شعار «مرگ بر نئولیبرالیسم» به خیابان‌ها آمدند و اعلام کردند که سیستم موجود را تحمل نمی‌کنند. این اثباتی بر راین واقعیت است که هنوز در ایران نیرو و جامعه‌ای زنده از زنان و جوانان وجود دارد.

فؤاد بریتان، ریاست مشترک جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان در پایان سخنانش گفت: هشیاری و ابتکار عمل در چنین شرایطی مهم است. رژیم از هر امکاناتی برای ایجاد ارعاب در میان مردم استفاده خواهد نمود. مردم حق‌دارند به شیو‌ه‌های مختلف خواسته‌های به‌حق خود را ابراز نمایند و ما هم از آنان حمایت می‌کنیم.

 

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید