ریوار آبدانان(عضو شورای ریاست‌ کل کنفدرالیسم دموکراتیک کوردستان)

کشتی حادثه‌ای که در میان امواج سهمگین جنگ جهانی سوم به راه افتاد، در لنگرگاه ایران پهلو گرفته است. صحنه‌ی سیاسی ایران برای یک بازی بزرگ آماده می‌شود و اینک انگشت‌ها همه به سمت جمهوری اسلامی نشانه رفته‌اند. به جرأت می‌توان گفت بازه‌ی زمانی 1396 تا 1400 شمسی، یک پیچ پرخطر و تاریخ‌ساز برای ایران خواهد بود. در این رابطه، نکات زیر حائز اهمیت‌اند:

 

1ـ قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای برای مهار ایران، تمام توان‌شان را صرف مشغول‌‌سازی جمهوری اسلامی به مسائل تلنبارشده‌ی داخلی و بحران امنیتی می‌کنند.

2ـ پرونده‌های «هسته‌ای، نقض حقوق بشر، سامانه‌ی موشکی سپاه پاسداران و تروریسم‌پروری» را همانند شمشیر بر بالای سر جمهوری اسلامی نگه می‌دارند.

3ـ برای تبدیل جمهوری اسلامی ایران به دولتی سربه‌راه، تمام راهکارها توسط ابرقدرت‌های جهانی و ائتلاف منطقه‌ای رقیب ایران، آزموده خواهند شد. روسیه نیز سعی بر مبدل‌سازی ایران به یک کارت سیاسی پرسود خواهد داشت.

4ـ روابط منفعت‌طلبانه‌ی تاکتیکی با ترکیه‌ـ قطر، ایران را با تنش‌های فزاینده‌ای دست‌به‌گریان خواهد ساخت.

5ـ اختلافات درونی جمهوری اسلامی که توسط نیروهای جهانی تغذیه می‌شود، می‌تواند به انشقاق، کودتا و حتی جنگ میان جناح‌های قدرت بیانجامد. مسئله‌ی جانشینی رهبر و تغییر مدل حاکمیتی ایران، می‌تواند نزاع میان محافظه‌کاران، اصلاح‌طلبان‌ـ اعتدال‌گرایان و سپاه پاسداران را به‌ جاهای باریکی بکشاند.

6ـ داعش و انواع مشابه آن می‌توانند با عملیات‌های تروریستی نظیر حمله‌ی تهران، فضای شدیدا متشنجی ایجاد کنند تا راه برای مداخلات گسترده‌تر باز شود.

7ـ تنها مشکل خلق‌های خاورمیانه، سیاست‌ سرکوب‌گرانه‌ی دولت‌ها نیست. گروه‌های شبه‌دولتی تندرو نظیر داعش که با دولت‌های منطقه رابطه و درگیری دارند نیز برای هویت‌ها و گروه‌های اجتماعی، یک خطر اساسی‌اند. چنین خطری به درون ایران نیز رخنه کرده است.

8ـ دولت‌ها و ارتش‌هایشان(ازجمله ایران) با همه‌ی تبلیغات‌شان، نمی‌توانند از جامعه در برابر خطر گروه‌های تندرو و فاشیستی نظیر داعش حفاظت کنند.

9ـ خلق‌های ایران به سازمان‌دهی اجتماعی خودمدیر جهت دفاع‌ازخود نیاز دارند وگرنه در برابر تهاجم گروه‌های تندرو بی‌دفاع خواهند ماند. ایران نیز برای خلق‌‌ها و هویت‌های مختلفش جای امنی نیست. به‌خصوص آنکه همه‌ی قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای اینک علیه جمهوری اسلامی حالت آماده‌باش گرفته‌اند.

10ـ یگانه نیرویی که می‌تواند به‌طور همزمان در برابر یورش تندروهای شبه‌دولتی(نظیر داعش) و سیاست‌های سرکوبگرانه‌ی دولت از خلق‌های ایران حفاظت کند، نیروهای دموکراتیک دفاع مردمی(گریلا) هستند. حضور گسترده‌ی جوانان در صفوف این نیروها، ضامن حفظ موجودیت و زندگی آزاد خلق‌های ایران است.

11ـ دنیای امروزی دیگر صرفا توسط دولت‌ها قابل مدیریت نیست؛ نیروهای مدنی دموکراتیک که قادر به سیاست‌ورزی و دفاع‌ازخود هستند نیز توانمندانه وارد صحنه شده‌اند. نیروهای جهانی برای بازترسیم خاورمیانه، با بازیگران سیاسی بومی(به‌ویژه خلق‌های هویت‌طلب و آزادیخواه خاورمیانه‌ای) تعامل خواهند نمود. اتکا به مدل «ملت دموکراتیک»، خلق‌ها را هم از ستم دولت رهایی می‌بخشد، هم از خطر فاشیسم جریانات شبه‌داعشی و هم از سلطه‌ی نیروهای سرمایه‌داری جهانی.

12ـ از آنجا که ایران قادر به جنگ مستقیم با آمریکا و ائتلاف جهانی نیست؛ بنابراین تنها راه خروج از منگنه‌ی نیروهای جهانی، حل مسائل داخلی خود از راه دموکراسی است. احساس رضایت خاطر خلق‌های ایران از شکل‌گیری نظامی دموکراتیک در کشور، تنها سد محکم برای جلوگیری از ورود جنگ به ایران است.

13ـ وقتی اراده‌ی سیاسی خلق‌ها و احزاب نتوانند در ایران حضور قانونی داشته باشند و درهای سیاست دموکراتیک مهروموم باشد، آنگاه جولان‌دهی داعش و امثال آن، امر غریبی نیست. رشد جریانات تندرو، نتیجه‌ی عدم پذیرش «حق سیاست دموکراتیک قانونی برای خلق‌های ایران» از جانب حاکمیت است.

14ـ توان و قابلیت کوردهای روژهلات برای دموکراتیک‌نمودن ایران بسیار بالاست. جمهوری اسلامی اگر می‌‌خواهد جلوی سرایت هرچه بیشتر بحران را به ایران بگیرد بایستی وزنه‌ی سیاسی کوردها را درست ارزیابی کند. فرار از حل مسئله‌ی کورد یا مانع‌تراشی در برابر آن، وضعیت را علیه جمهوری اسلامی تغییر خواهد داد.

15ـ جنگ جهانی سوم، سیمای خاورمیانه را کاملا دگرگون خواهد ساخت. پذیرش اراده‌ی سیاسی خلق‌ها از جانب دولت و توسل به دموکراسی، می‌تواند این دگرگونی را از حالت خشن و فاجعه‌بار به یک دگرگونی آرام و کم‌هزینه مبدل سازد.

16ـ دولت‌های خاورمیانه‌ای ذهن بسیار تنبلی دارند و خود را با شرایط نوین سازگار نمی‌کنند. نیروهای تحول‌خواه و دموکراتیک ایرانی بدون آنکه منتظر تحول خودخواسته‌ی دولت روحانی و حاکمیت ایران شوند، خود را برای همه‌ی احتمالاتی که ممکن است روی دهند آماده خواهند ساخت.

  

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید