گوران شاهو، عضو شورای مدیریتی «کودار» در برنامه‌ی این هفته‌ی هلی سه اضهار نمود:« آیا این مجلس توانایی ایجاد تغییرات و تصمیم‌گیری در راستای چاره‌یابی معضلات و مشکلات و بحران‌های موجود را دارد؟ با نگاهی به کارنامه‌ی رژیم ایران می‌توانیم بگوییم که خود حاکمیت هم هیچ اعتقادی به مجلس ندارد

گوران شاهو، عضو شورای مدیریتی «کودار» در برنامه‌ی این هفته‌ی هلی سه اضهار نمود:« آیا این مجلس توانایی ایجاد تغییرات و تصمیم‌گیری در راستای چاره‌یابی معضلات و مشکلات و بحران‌های موجود را دارد؟ با نگاهی به کارنامه‌ی رژیم ایران می‌توانیم بگوییم که خود حاکمیت هم هیچ اعتقادی به مجلس ندارد.»

عضو شورای مدیریتی جامعه‌ی دموکراتیک و آزاد شرق کردستان«کودار»، گوران شاهو در برنامه‌‌ی هفتگی هلی سه(هێلی سێ) از شبکه‌ی تلویزیونی آرین، به وضعیت اقتصادی ایران و شرق کردستان، بحران مشروعیت نظام، انتخابات مجلس و مجلس خبرگان پرداخت.

عضو شورای مدیریتی جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان«کودار» در ابتدا هفتاد و چهارمین سالگرد تاسیس جمهوری کوردستان و تاسیس کانتون‌های روژاوا خصوصا عفرین و کوبانی را به خلق کورد تبریک و ادامه داد: ما در طرز اندیشه و تفکر خود با چنین شیوه نمایندگی در پارلمان اساسا مخالف هستیم. زیرا این مجلس نمی‌تواند ارائه دهنده دموکراسی مشارکتی باشد. برای اداره جامعه نیاز به دموکراسی مشارکتی است که اکنون در کانتون‌های روژاوا شاهد آن هستیم. بدان معنی که جامعه‌ای سیاسی و اخلاقی، خود سیاست خود را تعیین می‌نماید و بدور از مرکزگرایی است. این انتخابات با چالش‌های فراوانی روبرو است. اعتماد از جانب مردم به نمایندگان مجلس مبنی اجرای مصوبات، برطرف‌سازی خواست‌های مشروع و برحق مردم و وجود نماینده‌ای خلقی که خواستار دموکراسی و عدالت اجتماعی باشد، از مشکلات و معضلات اساسی است. آیا در اصل قضیه رژیم اسلامی ایران اعتقادی مجلس دارد؟ آیا این مجلس توانایی ایجاد تغییرات و تصمیم‌گیری در راستای چاره‌یابی معضلات و مشکلات و بحران‌های موجود را دارد؟

وی در ادامه افزود: هیچ نماینده‌ای توانایی و نقشی در تصمیم‌های مهم و استراتژیک رژیم استعمارگر ایران ندارد. بدان معنی که در حال حاضر در این مجلس، نماینده ابزاری بیش نیست. ابزاری برای کسب مشروعیت نظام، به ویژه در وضعیت کنونی که رژیم ایران دچار بحران مشروعیت شده است. رژیم در تلاش است تا بوسیله انتخابات و کشاندن مردم به خیابان‌ها و سرصندوق‌های رای مشروعیت خود را نشان دهد. با نگاهی به کارنامه‌ی رژیم ایران می‌توانیم بگوییم که خود حاکمیت هم هیچ اعتقادی به مجلس ندارد. 

شاهو به مفاهیمی از جمله آزادی، استقلال و دموکراسی در ایران پرداخت و گفت: ما در حالی وارد چهل و یکمین سالروز انقلاب خلق‌‌های ایران علیه رژیم ‌شاهنشاهی می‌شویم که مردم ایران برای دست‌یابی به مفاهیمی من جمله به آزادی، برابری، استقلال، دموکراسی و... انقلاب کردند. ولی متاسفانه به این خاطر که از لحاظ فکری و فرهنگی زمینه‌های انقلاب فراهم نبود، از طرف الیتی از روحانیون مذهبی انقلاب خلق‌های ایران عضب شد. می‌توانیم بگوییم اتفاقاتی که در طول این چهل و یک سال عمر رژیم استعمارگر اسلامی ایران گذشته، خارج از بحران مشروعیت و تضعیف حقوق مردم چیز دیگری به همراه نداشته است.

گوران شاهو در ادامه گفت: رژیم در طول چهل و یک ساله اخیر خود نتوانسته مشروعیت خود را در میان خلق‌های ایران کسب نماید. در طی چهل و یک سال اخیر مسئله حجاب اجباری یکی از معضلات جامعه به ویژه زنان بوده است. در بیشتر کشورهای منطقه بمانند عراق و لبنان علیه اشغالگری رژیم ایران، مردم به پاخواسته‌اند. جوامع داخل ایران دچار سرگشتگی، سرکوب و خفقان شده و خواستار حق مشروع خود هستند. این درحالی است که همه سرمایه‌ی خلق‌ها چه در داخل و چه در خارج، خرج بلند‌پروازی‌های ایدوئولوژیک این رژیم می‌شود. این مسائل و همچنین شکست اهداف ایدئولوژیک نظام، شکاف درون نظامی و اعتراضات و اعتصابات خلق‌ها نسبت به رژیم حاکم، حاکی از بحران مشروعیت رژیم است.

 شاهو به وضعیت اقتصاد و عدالت اجتماعی در ایران و شرق کردستان پرداخت و خاطر نشان ساخت: یکی از مسائلی که در ایران برای آن انقلاب شد و مردم خواستار آن بودند، عدالت اجتماعی بود. رفاه اجتماعی، کسب درآمد و تقسیم ثروت از شاخصه‌های هر سیستم عادلانه‌ای است و هر رژیمی وظیفه دارد، عدالت‌اجتماعی را برقرار سازد. عدالت اجتماعی فقط در شاخصه‌ی اقتصادی آن خلاصه نمی‌شود، بلکه مفهوم‌های از جمله دموکراسی، آزادی و حتی ارائه نظرات از طرف هر فردی را در خود دربر می‌گیرد. این در حالی است که رژیم ایران با تمامی این مفاهیم بیگانه است. رژیم ایران با مفاهیمی بمانند اقتصاد مقاومتی، اقتصاد امام‌زمانی و اسلامی و ... تنها مسئله را لاپوشانی کرده و با احساسات مردم بازی می‌کند.

گوران شاهو عضو شورای مدیریتی جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان«کودار» در پایان برنامه‌ی هلی سه گفت: بعد از اتمام جنگ ایران و عراق اقتصاد ایران به سمت اقتصاد لیبرالیستی رفت و روز به روز این روند شتاب بیشتری به خود گرفت که تا به امروز نیز تداوم دارد. خصوصی‌سازی و یا خصودولتی در دوره رفسنجانی وارد عرصه بازار شد و تا دوره روحانی این روند ادامه و افزایش پیدا کرد. این‌ها همه مفاهیمی برگرفته از اقتصاد بازار آزاد است. خصوصی‌سازی یا همان خودمانی سازی شامل‌ بخش‌های است که در تملک و اختیار سران نظام و یا آقازادگان و قدرت‌مدران درون نظامی است. این مسئله همان اقتصاد دولتی است که با رانت و وام‌های کلان به صاحبان نفوذ در سیستم سیاسی ایران سپرده شده است.

 

 

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید