‎در جریان تیراندازی مستقیم نیروهای هنگ مرزی مریوان به شماری از کولبران کرد در نزدیکی «ساوجی» از توابع مریوان، شش کولبر کرد کشته و زخمی شده‌اند. «کمال بامزر» یکی از کولبرانی است که جانش را از دست داده است. همچنین گفته میشود که حال چند تن از زخمی شدگان وخیم است.
‎کشتار کولبران کرد تبدیل به یکی از ماموریتهای ثابت نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی شده است. طی ماههای گذشته، دهها کولبر توسط نیروهای مسلح حکومتی به قتل رسیده و یا زخمی شده ‌اند. 
 
‎رفتار حکومت با کولبران کرد، دقیقا بیانگر ذهنیت و سیاستهای مقامات جمهوری اسلامی در قبال  جوامع کردستان است. حکومت ایران از دو جهت مسئول وضعیتی است که متوجه کولبران و زحمتکشان کردستان است: اول اینکه نوعی انحصارگری دولتی در کار است که در مقابل هر نوع توسعه اقتصادی و سیاسی جوامع کردستان مقاومت می کند و به شکل سیستماتیکی خواستار اعمال تبعیض و گسترش فقر و بیکاری در کردستان است، و از سوی دیگر، دست نیروهای نظامی و مرزبانی را برای کشتار و قتل عام کولبران کرد باز گذاشته و مصونیتی قضایی به آنها داده است. 
 
‎کشتار مستمر کولبران کرد، یک پدیده مقطعی نیست. یک پروژه سیاسی و نظامی است و آن را در امتداد نگاه و سیاستهای کلان امنیتی جمهوری اسلامی در قبال شرق کردستان باید ارزیابی کرد. اعدامهای سیاسی، کشتار کولبران، سیاست مزدورسازی، گرسنه‌ سازی و گسترش میلیتاریسم در شرق کردستان، همگی حلقه ‌های زنجیری هستند که در راستای بی اراده سازی اقتصادی و سیاسی کردستان بکار گرفته میشود. 
 
‎جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کردستان، کودار، توجه افکار عمومی ایران و همچنین نهادهای بین المللی را به سرنوشت کولبران کرد جلب می کند. کشتار کولبران و مصونیت قضایی عاملان کشتار، از مصادیق ترور دولتی است و وقت آن فرا رسیده که مردم کردستان و ایران، با جدیت و به شکل فراگیر و گسترده ای از همه ظرفیتهای ممکن برای خاتمه دادن به این اقدامات جنایت کارانه بهره بگیرند.  
 
‎‌کودار، در برابر تداوم کشتار سیستماتیک انسا‌نهای غیرنظامی در شرق کردستان ساکت نخواهد ماند و برای توقف کشتار کولبران از همه ظرفیتهای سیاسی، تشکیلاتی، حقوقی و دفاع ذاتی خلق خود استفاده خواهد کرد.
 
 
‎کمیته‌ اجتماعی جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کردستان، کودار
‎پنج شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۵ برابر با یکم دسامبر ۲۰۱۶

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید