| سربرز کرماشان |

برف‌ها کم‌کم در حال آب شدن هستند و درختان در حال پوشیدن لباس‌های نو خویش هستند. همه چیز نوید بهار را می‌دهد. گریلاها در بسیاری مناطق از کمپ‌های زمستانی خویش خارج شده‌اند. شرایطی آب و هوایی که یکی از تاثیرگذارترین  فاکتورها در نبردهای گریلایی‌ست ‌در فصل بهار این امکان را به نیروهای «PKK» ـ‌ حزب کارگران کوردستان‌ـ می‌دهد که ضربات مهلکی به مقر نظامیان ترکیه وارد کنند و قدرت سلاح‌های انفرادی خویش را به دومین ارتش ناتو گوش زد کنند. اما سوال اینجاست با توجه به اوضاع متشنج در باکور کوردستان چرا به مانند سال‌های پیش شاهد نبردهای گریلایی در فصل بهار نیستیم!

بگذارید تکه‌های این پازل را در کنار هم بگذاریم. بزرگترین عملیات نظامی در بیست سال گذشته‌ی ترکیه در باکور ‌کوردستان و مناطق حفاظتی میدیا در جریان است و ترکیه دوباره به آتش زدن روستاها اقدام می‌کند، امری که از شروع قرن بیست ویکم تا‌کنون کمتر شاهد آن بوده‌ایم. چندی پیش در شنگال که دولت ترکیه آن را قندیل دوم می‌خوانَد جرقه‌ی آتش جنگی زده شد که عوامل آن کوردهای وابسته به ترکیه بودند که با خویشتن‌داری مردم شنگال و گریلاها این اقدام ناکام ماند. کمی آن سوتر ترکیه در حال بمباران و حمله به کوردها در روژآوا‌ست که ترکیه آنها را وابسته به «PKK» می‌خواند. همه‌ی این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که ترکیه به خوبی می‌داند که توانایی مقابله با حزب کارگران کوردستان را ندارد؛ اما دلایل این تحرکات چیست؟

 دولت اردوغان در صدد تحریک کوردها‌ست تا آتش جنگ را ‌شعله‌ور کند و از این آبِ گل‌آلود ماهی بگیرد. ترکیه می‌خواهد در آستانه‌ِی رفراندوم، کوردها را به جنگ بکشاند. از برگزاری مراسم تشیع جنازه‌های‌ سربازان ترک گرفته تا مقابله و سرکوب مبارزات مردمی «PKK» در شهرها، کارناوال رفراندومی را به نمایش بگذارد. اردوغان می‌خواهد دولتش را مصمم‌ترین نهاد در مبارزه با «PKK» معرفی کند تا حس ناسیونالیستی و عاطفی، ترک‌ها را نیز با خود داشته باشد. اندیشه و تفکر به بن‌بست رسیده‌ی ناسیونالیسم ترک می‌خواهد باور کند که اردوغان تنها گزینه برای مقابله و سرکوب کوردهاست.

 آنجا که ‌«PKK» و «HDP» ـ‌حزب دموکراتیک خلق‌ها‌ـ رفراندوم را تحریم نکرده‌اند ترکیه به خوبی می‌‌داند که اکثریت کوردها به رفراندوم نه خواهند گفت. برای همین درصدد حذف کوردها از حضور در پای صندوق‌ها‌ست. اردوغان می‌خواهد به بهانه‌ی جنگ با کوردها فضایی امنیتی در باکور کوردستان ایجاد کند که در این‌ صورت با استفاده از این فضا که در کنترل خودشان است به راحتی نتایج رفراندوم را تغییر دهند یا حتی رفراندوم را در بعضی نقاط انجام ندهد که انجام نشدن رفراندوم در مناطق کوردنشین به معنای ریخته نشدن رای «نه» در صندوق‌ها‌ست.

یکی از اهداف حمله به شنگال توسط کوردهای وابسته به ترکیه،‌ مایوس کردن کوردها از «PKK»  با استفاده از سناریوی جنگ کورد با کورد است سناریویی که ترکیه در زمان انتخابات پارلمانی در برابر «HDP» نیز به آن پناه برد. در شنگال وقتی که دو گریلا با ایستادگی در مقابل خودرو زرهی مهاجمان، خواستار جلوگیری از جنگ برادرکشی شدند، اما از پشت مورد شلیک گلوله قرار می‌گیرند چهره‌ی واقعی اشغالگر و هم‌پیمانان آن را به خوبی دیدند و نیز موضع و ایستار ‌«PKK» در مقابل برادرکشی را درک نمودند.

«PKK» که از استراتژی و اهداف دولت ترکیه آگاه است به خوبی تدابیر لازم را اندیشیده است و در این زمانِ طلایی عملیات گریلایی خود را در حالت تعلیق گذاشته است. البته شاهد عملیات کوچک و جسته گریخته‌ایی هستیم که بیشترحالت تدافعی دارد نه تهاجمی. «PKK» همچون اتحادیه‌ی اروپا در مورد ترکیه دچار اشتباه نشد که احساس ناسیونالیستی ترک را در بیرون از ترکیه و هم در داخل ترکیه بیدار کند. کاری که این روزها اتحادیه‌ِ‌ی اروپا در حال انجام آن است و در واقع آب ریختن در آسیاب اردوغان است. همانطور که می‌دانیم ترک‌ها از اروپا ناراحت هستند؛ ناراحتی و زخم‌هایی که ریشه در ممانعت اروپا از پیوستن ترکیه به اتحادیه‌ی اروپا دارد. اکنون با جبهه‌گیری و اوج گرفتن درگیری‌های لفظی میان اروپا و دولت اردوغان‌، اردوغان را مرهم زخم‌های خویش می‌بینند که ممکن است به حمایت‌های آنها از اردوغان در رفراندوم بیانجامد.

رفراندوم تغییر سیستم پارلمانی به ریاست جمهوری قرار است در شانزدهم آوریل صورت بگیرد. در صورت موفقیت رفراندوم اختیارات اردوغان افزایش خواهد یافت. دو حزب «HDP‌»، «CHP»‌ ـ‌حزب جمهوری‌خواه خلق‌ـ که در پارلمان ترکیه دارای کرسی هستند، مخالف رفراندوم بوده و ادعا دارند که این تغییرات در صورت پذیرفته شدن، ترکیه را به سمت دیکتاتوری می‌برد.

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید