جامعه دمکراتیک و آزاد شرق کردستان، کودار، دومین سالگرد پیروزی تاریخی کوبانی را به خلق کرد، خلق‌های خاورمیانه و همچنین به انسانهای آزادی‌خواه در سرتاسر جهان تبریک می‌گوید و یاد شهدای این مقاومت را گرامی می‌دارد.

دو سال پیش در چنین روزهایی، قلب همه آزادیخواهان جهان در کوبانی می‌تپید. در جایی که «یگانهای مدافع خلق» و «یگانهای مدافع زن»، توانستند بعد از یک مقاومت جانانه و تاریخی، تروریستهای متجاوز داعش را شکست دهند و به این ترتیب کوبانی را آزاد کنند.

 

حماسه کوبانی، نیروی خود را از یک فلسفه مبارزاتی می‌گرفت که بیش از چهار دهه است رهبر خلق کرد عبدالله اوجالان آن را رهبری می‌کند و به پیش می‌برد. فلسفه‌ای که اعتقادی راسخ به آزادی، دمکراسی رادیکال، برابری زن و مرد و مقاومت و ایستادگی در برابر نیروهای آزادی‌ستیز دارد. پیروزی مقاومت کوبانی، علاوه بر اینکه محصول جانفشانی و قهرمانی یگانهای مدافع خلق و یگانهای مدافع زن بود، نشأت‌گرفته از فکر و فلسفه و پارادایم رهبر اوجالان بود.

 

پیروزی کوبانی، تنها پیروزی یک شهر و یا به تنهایی پیروزی کردها نبود؛ بلکه پیروزی مشترک همه انسانهای آزادهای بود که در کنار کوبانی ماندند و با آرمانهای انسانی کوبانی همذات‌پنداری کردند. در عین حال، شکست داعش، تنها شکست یک نیروی تندروی ضدآزادی نبود، بلکه شکست همه آنانی بود که به طرق مختلف به داعش کمک کردند؛ شکست همه آنانی بود که خواب شکست کوبانی را می‌دیدند و در نهایت شکست همه آنانی بود که به قدرت، توانایی و ظرفیت کردها برای پیشبرد مقاومت و پیشبرد دمکراتیزاسیون در خاورمیانه باور نداشتند.

 

در این بین مردم روژهلات کردستان و ایران، با برگزاری راهپیماییهای عظیم مردمی به شایسته‌ترین و باشکوه‌ترین شکل ممکن از مقاومت کوبانی حمایت کردند و صدای رسای خود را در پشتیبانی از حماسه کوبانی و نیز از فلسفه و پارادایمی که کوبانی براساس آن مقاومتش را به پیش می‌برد ابراز کردند.

 

جامعه دمکراتیک و آزاد شرق کردستان، کودار، دومین سالگرد پیروزی تاریخی کوبانی را به خلق کرد، خلق‌های خاورمیانه و همچنین به انسانهای آزادی‌خواه در سرتاسر جهان تبریک می‌گوید و یاد شهدای این مقاومت را گرامی می‌دارد. ما به عنوان کودار خود را متعهد به پیشبرد و عملی کردن آرمان های والای کوبانی در شرق کردستان و ایران می‌دانیم. آرمانهایی که مقاومت و حماسه کوبانی براساس آنها شکل گرفت و براساس آنها هم به پیروزی رسید. آرمانهایی که معمارشان رهبر اوجالان است.

 

ما در حالی دومین سالگرد پیروزی کوبانی را گرامی می‌داریم که رهبر معنوی و فکری این مقاومت، رهبر اوجالان، اکنون مدتهاست که در زندان امرالی تحت شدیدترین فشارها است و وضعیت سلامتی او در هالهای از ابهام است. بی‌شک رویکرد دولت ترکیه در قبال رهبر اوجالان، تفاوتی با رویکرد داعش در قبال حماسه کوبانی ندارد. تجرید و ایزوله کردن رهبر اوجالان، به معنای تلاش برای تضعیف پارادایم دموکراتیک و تلاش برای گسترش تمامیت‌خواهی، استبداد و برابری‌ستیزی در کل منطقه است؛ دقیقا به همین دلیل مردم شرق کردستان و ایران و همچنین تمامی وجدان‌های بیدار در سرتاسر جهان، که آنروزها کوبانی را تنها نگذاشتند، اکنون نیز باید در قبال سرنوشت و سلامت رهبر اوجالان، با همان روح و با همان احساس مسئولیت، واکنش نشان دهند. دفاع از مقاومت کوبانی بدون احساس مسئولیت در قبال سلامتی و سرنوشت معمار مقاومت کوبانی، رهبر اوجالان، ناتمام خواهد ماند.

 

جامعه دمکراتیک و آزاد شرق کردستان - کودار

2017/1/26

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید